Firany gotowe, czy na wymiar – jakie wybrać?

Wybór firan do salonu często rodzi pytanie – gotowe, czy na wymiar? Firany gotowe to niższe koszty zakupu, modele szyte wymiar oferują więcej możliwości. Jakie zalety mają firany w salonie i czy w ogóle są potrzebne? O tym poniżej. 

Czy warto mieć firany w salonie ?

Wieszanie firan w oknach to dla niektórych żmudny obowiązek. Warto zauważyć, że w niektórych krajach, na przykład w Wielkiej Brytanii, firanki w oknach należą do rzadkich widoków. W Polsce przyzwyczailiśmy się do dbania o przestrzeń okienną wieszając firany, które dają poczucie intymności i sprawiają, że wnętrza są ciepłe i przytulne. Ich brak nadaje industrialnej surowości pomieszczeniu – wiele osób nie czuje się dobrze w takim klimacie. 

Firany są więc ważnym elementem stylizacji pomieszczenia i nadają ton aranżacji salonu. Są widoczne przez cały czas, a z praktycznego punktu widzenia są jednym z najprostszych sposobów na odseparowanie się od widoków, które niekoniecznie chcemy oglądać oraz na zapewnienie prywatności domownikom. Okno, w którym powieszone są firany, daje efekt podobny do lustra weneckiego. Nie zobaczymy przez nie wnętrza pomieszczenia, a jedynie swoje odbicie w tafli szkła. 

 

Firany gotowe, czy na wymiar – które wybrać?

Firany gotowe do salonu to świetny wybór pod warunkiem, że będą spełniały wszystkie nasze oczekiwania. Najważniejsze z nich, to odpowiednia długość, szerokość i  oczywiście efekt wizualny. Wybór tkaniny, koloru oraz faktury firan to nieco łatwiejsze zadanie z uwagi na różnorodność modeli i szeroki wybór wzorów. Natomiast nieodpowiednio dobrana długość do wysokości pomieszczenia może sprawić, że nawet najbardziej efektowna firana straci na atrakcyjności. Warto mieć na uwadze, że firany gotowe zwykle szyte są w standardowych rozmiarach, czyli takich, które najczęściej są wybierane przez klientów. W typowym budownictwie o prostokątnych lub kwadratowych oknach, dobór atrakcyjnych gotowych firan nie powinien nastręczać wiele trudności. Natomiast w oknach wykonanych na indywidualne zamówienie prawdopodobnie konieczne będą firany szyte na wymiar .

Zdecydujmy się na firany na wymiar, gdy:

– wymiar i kształt okna jest nietypowy;
– interesują nas niestandardowe, ciemne lub jaskrawe kolory – gotowe firany najczęściej możemy kupić w bieli, écru lub pastelowych barwach;
– szukamy konkretnego lub nietypowego wzoru lub zdobienia; 
– chcemy wybrać rodzaj upinania firan, na przykład żabki lub przelotki.

Jak upiąć firany w salonie?

Na efektowny wygląd firan wpływa nie tylko ich wzór, kolor, czy rodzaj tkaniny, ale też sposób ich upięcia. Jedyny rodzaj firan, który nie wymaga marszczenia, to firany panelowe. W każdym innym przypadku, nieodpowiednio umarszczona firana zamiast zdobić okno sprawi, że całość będzie wyglądała niedbale.

Sposobów na upięcie firan jest kilka. Do najpopularniejszych należą specjalnie doszywane taśmy marszczące oraz przelotki. Jeśli decydujemy się na zakup gotowych modeli, wówczas sposób ich upięcia jest z góry określony przez producenta. Zamawiając firany na wymiar, możemy sami zdecydować o rodzaju ich marszczenia. Pamiętajmy, że niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na taśmę marszczącą, przelotki, czy specjalne haczyki, będziemy dodatkowo potrzebować żabek, flexów lub metalowych kółek.

Inne rozwiązania zastosujemy również, jeśli wieszamy firany na karniszu, a inne w przypadku szyny sufitowej. Karnisze uznawane są za typowo dekoracyjne elementy aranżacji okna, natomiast szyny są bardziej dyskretne, a jednocześnie praktyczne. Karnisz świetnie sprawdzi się w niewielkim oknie, w którym firana pełni funkcję ozdobną. Zaletą szyny jest możliwość powieszenia nawet kilkunastometrowej firany oraz zamontowania zdalnie sterowanych prowadnic dla łatwego odsłaniania firan.

Wybierając firany do salonu, przede wszystkim nie warto iść na kompromisy. Salon jest jednym z tych pomieszczeń, które są wizytówką domu. Odpowiednio skrojone lub upięte firany, a także efektowne ozdoby lub nietuzinkowy wzór, dodatkowo podkreślą atuty pomieszczenia.